TÜRK AKUSTİK DERNEĞİ

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

TR

EN

Sertifika Programları

 

D1 Temel Bina Akustiği Sertifika Eğitimi 8-28 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecektir. Sertifika sınavı 29 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşecektir. Ayrıntılı bilgi ve ücretlendirme için tıklayınız.

D1 Temel Bina Akustiği Sertifika Eğitimi 6-22 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecektir. Sertifika sınavı 29 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşecektir. Ayrıntılı bilgi ve ücretlendirme için tıklayınız.

Katılımcı sayısı 25 kişi ile sınırlıdır. Katılımcılar mail başvuru sırası ile kabul edilecektir. Başvuru ve bilgi için egitim@takder.org adresinden iletişime geçiniz.

D1 Sertifika Programı Eğitmenlerimiz 

Prof. Dr. Selma Kurra

dB-KES Mühendislik

Prof. Dr. H. Nevzat Özgüven

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Makina Mühendisliği

Prof. Dr. Füsun Demirel

Gazi Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

Dr. Öğr. Üy. Konca Şaher

Kadir Has Üniversitesi, İç Mimarlık Bölümü

Doç. Dr. Aslı Özçevik Bilen

Eskişehir Teknik Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fak.

Dr. Öğr. Üy. Nurgün Bayazıt

İstanbul Teknik Üniversitesi (Emekli), Mimarlık Bölümü

Dr. Ayça Şentop Dümen

İstanbul Bilgi Üniversitesi, İç mimarlık Bölümü

Dr. Öğr. Üy. Zuhal Özçetin

Uşak Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

Dr. Bilge Şan Özbilen

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

Öğr. Gör. Hakika Sezgin

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

Öğr. Gör. S. Gül İlisulu

Başkent Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

Ar. Gör. Cem Baççıoğlu

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

Ar. Gör. Dilara Demir Tunca

İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

D1 Sertifika Programı Eğitmenlerimiz 

Dr. Öğr. Üy. Konca Şaher

Kadir Has Üniversitesi, İç Mimarlık Bölümü

Konca Şaher, lisans (1998) ve yüksek lisans (2001) derecelerini ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden doktora derecesini de (2013) Delft Teknoloji Üniversitesi’nden almıştır. Delft Teknoloji Üniversitesi (2002-2007) ve Danimarka Teknik Üniversitesi’nde (2005-2006) araştırmacı olarak, 2007-2013 yılları arasında da ATKINS’in Londra ofisinde akustik danışman olarak görev yapan Konca Şaher aynı zamanda lisanslı uluslararası BREEAM denetmenidir. Araştırma alanları arasında hacim ve bina akustiği, akustik modelleme, ölçüm ve simülasyonlar, akustik konfor değerlendirmesi ve kentsel planlamada çevresel gürültü etkisi hesaplama, değerlendirme ve raporlama yer almaktadır.

Prof. Dr. Selma Kurra

dB-KES Mühendislik

Müh. Mimar olarak mezun olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 1973-2003 yılları arasında görev yapmıştır. Daha sonra Bahçeşehir Üniversitesi 12 yıl öğretim üyeliği yapmış ve çevresel gürültü konusunda sertifika programlarını yürütmüştür. TAKDER'in kurucu üyesi olarak iki farklı dönem başkanlığını yüklenmiştir. Çevresel Gürültü ve Binaların Gürültüden Korunması yönetmeliklerinin hazırlanmasına katkıda bulunmuştur. Yurt içinde ve yurtdışında pek çok akademik çalışma yürütmüştür, akustik uygulama/danışmanlık projelerinde görev almıştır. Çok sayıda bilimsel yayına sahiptir, 'Çevre Gürültüsü ve Yönetimi' ve 'Environmental Noise and Management' isimli kitapları yayınlanmıştır.

.

Prof. Dr. H. Nevzat Özgüven

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Makina Mühendisliği

Lisans ve yüksek lisans derecelerini ODTÜ’den, doktorasını University of Manchester’den aldı. Ohio State Üniversitesinde öğretim üyesi olarak bulundu. Başta, Türkiye Çimento Sanayii Genel Müdürlüğü (1992-1995), TÜBİTAK Başkan Yardımcılığı (1996-2003) ve ODTÜ Rektör Yardımcılığı (2008-2016) olmak üzere çeşitli yöneticilik görevlerinde bulundu. Büyük çoğunluğu yurtdışında yayımlanmış 200 dolayında makale ve bildirisi; TÜBİTAK, CENTO, NATO, Fulbright, NASA, ODTÜ, TÜBA ve diğer kuruluşlardan aldığı çeşitli burs ve ödülleri bulunmaktadır. Gürültü Kontrolü – Endüstriyel ve Çevre Gürültü isimli kitabı, 2009'da TÜBA ödülü almıştır.

.

Doç. Dr. Aslı Özçevik Bilen

Eskişehir Teknik Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fak.

Lisans (2001) ve yüksek lisans (2005) derecelerini Anadolu Üniversitesi, doktorasını (2012) Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümlerinden almıştır. Çeşitli akustik proje ve uygulama çalışmalarında ve yarışmalar için akustik danışmanlık yapmıştır. Akademik araştırma ve çalışmaları yanısıra eğitim çalışmalarını 2002 yılından itibaren devam ettirmektedir.  2006-2007 arası YTÜ ve Seconda Universita Degli Studi di Napoli ile ortaklaşa yürütülen Akustik ve Gürültü Denetimi Uzmanlığı lisansüstü eğitimine katkı sunmuştur ve halen Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde mimari ve kentsel akustik konularında çalışmalarına devam etmektedir.

.

Dr. Öğr. Üy. Nurgün Bayazıt

İstanbul Teknik Üniversitesi (Emekli), Mimarlık Bölümü

2004 yılından beri İstanbul Teknik Üniversitesi’nde eğitim vermektedir. Akustik alanında yürüttüğü pek çok çalışması olup Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik Hazırlanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yürütülen projede proje yürücüsü olarak görev yapmıştır.

Prof. Dr. Füsun Demirel

Gazi Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

Lisans derecesini G.Ü., Yüksek Lisans derecesini ODTÜ, Doktorasını ise G.Ü. Mimarlık bölümlerinden almıştır. TBMM Milletvekilleri yeni odaları, Genelkurmay Konferans Salonu gibi birçok önemli binanın akustik tasarımlarını gerçekleştirmenin yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin akustik danışmanlığını da yapmıştır. İç Mimarlık -  Peyzaj Mimarlığı ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanlıkları gibi çeşitli idari görevlerde de bulunan Prof. Dr. Füsun DEMİREL’in çok sayıda makale, bildiri ve ödülü bulunmakta ve 1984 yılından beri Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir

.

Dr. Ayça Şentop Dümen

İstanbul Bilgi Üniversitesi, İç mimarlık Bölümü

Mimarlık (2010), yüksek lisans (2013) ve doktora (2020) eğitimlerini İstanbul Teknik Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Binalarda ses yalıtımını sağlamaya yönelik yapı elemanı tasarımı, akustik performans, akustik ölçümler konularında çalışmalar gerçekleştirmiştir. Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik'in Hazırlanması projesinde ve uygulama kılavuzunun hazırlanmasında uzman olarak yer almıştır. 2013 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde çalışmaktadır.

Öğr. Gör. Hakika Sezgin

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

Mimarlık (2007) ve yüksek lisans (2010) eğitimlerini İstanbul Teknik Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Profesyonel alanda birçok mimari projenin tasarım, uygulama ve şantiye süreçlerinde yer almıştır. Binalarda ses yalıtımını sağlamaya yönelik yapı elemanı ve detay tasarımı, akustik performans değerlendirmesi ve hacim akustiği konularında akustik danışmanlık vermektedir. 2016 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde yarı-zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Ar. Gör. Cem Baççıoğlu

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 2013 yılında mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimini 2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Ses yalıtımı hesaplama modelleri, malzeme ve farklı yapı elemanı birleşim detaylarının ses yalıtımı üzerindeki etkileri ve yapı akustiği simülasyonları üzerine çalışmıştır. 2017 yılından beri İstanbul Teknik Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını sürdürmektedir. 2014 yılından beri MSGSU Mimarlık Bölümü'nde araştırma görevlisidir.

.

Dr. Öğr. Üy. Zuhal Özçetin

Uşak Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

Erciyes Üniversitesi Yozgat Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde lisans eğitimini (2006), Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü-Mimarlık Anabilim Dalı’nda yüksek lisans (2011) ve aynı bölümde doktora (2016) eğitimini tamamladı. 2009 yılında başlayan akademik hayatı Uşak Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde öğretim üyesi olarak devam etmektedir. Yapı Akustiği, Mimari Akustik, Gürültü Kontrolü konularında çeşitli çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır.

Ar. Gör. Dilara Demir Tunca

İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık lisans (2015), İstanbul Teknik Üniversitesi yüksek lisans (2017) mezunudur ve doktora çalışmalarına aynı üniversitede devam etmektedir. Mimarlık eğitiminde akustik, ses düzey ve hacim akustiği ölçümleri, binalarda ses yalıtımı, akustik konfor ve çalışan sağlığı ile akustik modelleme ve simülasyon konularında çalışmaları vardır. 2016 yılından beri İTÜ Mimarlık Bölümü’nde araştırma görevlisidir.

Dr. Bilge Şan Özbilen

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlamıştır ve doktoraya devam etmektedir. Binalarda gürültü kontrolü ve ses yalıtımının sağlanması konularında çalışmaları olup Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik Hazırlanması için yürütülen projede uzman olarak görev yapmıştır. 2015 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisidir.

Öğr. Gör. S. Gül İlisulu

Başkent Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

Lisans diplomasını 2007 yılında Gazi Üniversitesi Mimarlık bölümünden aldı. Gazi Üniversitesi Mimarlık Yüksek lisans programını 2010 yılında tamamladı. 2011 yılında başladığı doktora programında hacim akustiği üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. 2010 yılından itibaren Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Döner Sermaye Projeleri kapsamında çeşitli mimari uygulamaların akustik raporlarının hazırlanmasında yer almaktadır. Araştırma alanları arasında hacim akustiği, sahne akustiği, ölçüm ve simülasyon ile akustik konfor koşulları bulunmaktadır.

.

Açıklamalar

 

TEBLİĞ NO: MHG/2018-01 uyarınca sertifika programına katılabilecek meslek grupları aşağıda belirtilmiştir:

  • Madde 5 (3): Sertifika eğitim programlarına uzmanlık alanlarına uygun olarak yalnızca mimar, inşaat mühendisi, makine mühendisi, elektrik mühendisi, elektrik ve elektronik mühendisi, fizik mühendisi ve optik/akustik mühendisleri katılabilirler.
  • Madde 5 (4): Üçüncü fıkrada belirtilenlerin dışındaki meslek gruplarından olup, akustik alanında tezli yüksek lisans veya doktora yapmış olan kişiler de sertifika programına katılabilirler.
  • Madde 5 (5): Akustik alanında lisans eğitimi almış olanlar ile bina akustiği konusunda yüksek lisans veya doktora yapmış kişilerden üçüncü fıkrada belirtilen meslek mensupları, ilgili sertifika programına devam şartı aranmaksızın programın sınavına girerek başarılı olmaları durumunda D1 sertifikası alabilirler. 

TAKDER, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapılan 11.10.2018 tarihli protokol ile eğitici kuruluş olarak yetkilendirilmiştir. Binaların gürültüye karşı korunması hakkında yönetmelik kapsamında düzenlenecek sertifika eğitim programlarına dair tebliğ (Teblig No: MHG / 2018-01) uyarınca programların ayrıntıları aşağıda verilmiştir.

D1: Temel bina akustigi

D2: Bina akustigi ölçümleri 

Eğitim sonunda sınavdan geçer not alan ve D1 sertifikası almaya hak kazanan kişilerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Döner Sermayesi’ne harç ödemesini yapmaları neticisinde sertifika belgeleri kendilerine ulaştırılacak, isimleri bakanlık sayfasında D1 sertifikasına sahip Bina Akustik Uzmanı olarak ilan edilecektir. Harç ödemesi için; https://basvuru.csb.gov.tr adresinden ‘1037-Bina akustiği uzmanı sertifika kayıt işlemi​’ seçeneği işaretlenerek sistemden numara alınmaktadır. 2019 yılı için harç miktarı 450 TL olup sistemden alınan numara ile Halk Bankasına yatırılmaktadır.