TÜRK AKUSTİK DERNEĞİ

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

TR

EN

Etkinlikler

 

_2022 Gürültü Farkındalık Günü için 27 Nisan’da Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü Sempozyum’u TAKDER İHİDER işbirliği ile düzenlenmektedir. Kayıt olmak için egitim@takder.org adresine mail atınız.

_ Gürültü Perdeleri Hesaplama ve Tasarımı Semineri 9 Mayıs’ta gerçekleşecektir.

_Temel Akustik Semineri: Gürültü ve Titreşim Kontrolü (Klima Santralleri) 25 Mayıs’ta gerçekleşecektir.

_Ülkemizde aşağıdaki çeşitli disiplin alanlarında çalışan üyelerimiz ile ilişkilerin geliştirilmesi ve çalışma grupları kapsamında işbirliğinin kurulması planlanmaktadır:

 • Tıp Fakülteleri Halk Sağlığı Bölümleri – Gürültü etkileri
 • Tıp Fakülteleri Kulak Burun Boğaz Bölümleri – Gürültü nedenli işitme kaybı
 • Konuşma- iletişim bölümleri – Dil ve konuşma terapisi vb
 • Fen Fakülteleri Fizik Bölümleri – Ses fiziği birimleri
 • Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Eğitim Bilimleri Enstitüleri, Konservatuarlar – Müzik bilimleri ve teknolojileri,
  elektroakustik müzik birimleri
 • Psikiyatri, Psikoloji, Sosyoloji Bölümleri – Psikoakustik ve sosyoakustik araştırma birimleri
 • Mühendislik Fakültelerinde; Çevre mühendisliği, Gemi inşaat mühendisliği, Uçak ve uzay teknolojileri, Otootive
  ve mekatronik bölümleri, Endüstri Mühendisliği bünyesinde gürültü ve titreşim araştırma birimleri
 • Akustik ürün üreticileri ve pazarlamacılar için özel eğitim seminerleri düzenlenecektir.
 • Yurt dışında çalışan Türk araştırmacılar ile doğrudan ilişki kurulacak ve etkinlikler düzenlenecektir.
 • İzoder gibi diğer dernekler ile ilişkiler geliştirilecek ortak etkinlikler düzenlenecektir.
 • Talep üzerine bazı orta öğretim kurumlarına ziyaretler düzenlenerek işitme sağlığı ve gürültünün olumsuz
  etkileri konusunda seminerler düzenlenecek.
 • Toplumsal duyarlığı arttırmak için çeşitli sanatsal etkinlikler ve yarışmalar düzenlenebilir.

Yakın Geçmişteki Etkinlikler

 

Tüm etkinlik fotoğraflarına instagram sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

_2021 Gürültü Farkındalık Günü için 28-29 Nisan günlerinde Binalarda Ses Yalıtımına Yönelik Mevzuat ve Uygulamalar Eğitimi düzenlenmiştir. Detaylar için tıklayınız.

_ Uluslararası Ses Yılı kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için “Benim Dünyamda Sesler” yarışması düzenlenmiştir. Bilgi almak için lütfen IYS sayfasını inceleyiniz.

_2020 yılında Türkçe – İngilizce Akustik Terimler Sözlüğü çalışması gerçekleştirilmiştir.

_29/04/2020 Gürültü Farkındalık Günü’nde ‘Konutlarda Gürültü Araştırması‘ başlatılmış ve Covid-19 dönemi öncesi ve sonrasına dair ev ortamında gürültüden etkilenme anketi yürütülmüştür. Bilgi almak için tıklayınız.

_24/12/2019:Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik Bilgilendirme Toplantısı İzmir Ticaret Odası organizasyonu ile gerçekleşmiştir. Dr. Nurgün Bayazıt konuşmacı olarak katılmıştır.

_20/10/2019: Binaların Gürültüden Korunması Yönetmeliği ve Kılavuzu: Tasarım Yoluyla Gürültüden Korunma Rehberi semineri Bomontiada’da ATÖLYE organizasyonu ve Rigips Saint-Gobain sponsorluğunda gerçekleşmiştir. Derneğimizden Dr. Nurgün Bayazıt ve Tanju Kılınçarslan konuşmacı olarak destek vermiştir. Etkinlik fotoğrafları için tıklayınız.

_17/10/2019: Akustik Terimler Sözlüğü 1. Komisyon Toplantısı gerçekleşmiştir.

_17/10/2019-18/10/2019: 13. Ulusal Akustik Kongresi ve Sergisi Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi’nde gerçekleşmiştir. Kongre fotoğrafları için tıklayınız.

_16/07/2019-27/07/2019: D1 sertifika eğitimi İstanbul Kadıköy Belediyesi çalışanları ile Kadıköy’de gerçekleşmiştir. Değerli hocalarımıza ve katılımcılarımıza teşekkür ederiz. Etkinlik fotoğrafları için tıklayınız.

_24/06/2019-5/07/2019: D1 sertifika eğitimi Gazi Üniversitesi katkılarıyla Ankara’da gerçekleşmiştir. Değerli hocalarımıza ve katılımcılarımıza teşekkür ederiz. Etkinlik fotoğrafları için tıklayınız.

_25/05/2019: Gürültü Perdeleri Hesaplama ve Tasarımı Semineri  Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşti. Değerli Selma Kurra ve Esad Ergin hocamıza ve katılımcılarımıza teşekkür ederiz. Etkinlik fotoğrafları için tıklayınız.

_24/04/2019: 24 Nisan Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü için Saint-Gobain Rigips katkılarıyla bir kısa reklam filmi hazırlanmıştır. Linkten izleyebilirsiniz.

_29/03/2019-21/04/2019: D1 sertifika eğitimi Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşmiştir. Değerli hocalarımıza ve katılımcılarımıza teşekkür ederiz. Etkinlik fotoğrafları için tıklayınız.

_27/03/2019: Boya ve Yapı Kimyasalları İzolasyon Dergisi’nde Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik’in Uygulanması Hakkında Açıklamalar başlıklı bilgilendirme yayını yapılmıştır. 

_17/12/2018-28/12/2018: D1 sertifika eğitimi İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde gerçekleşmiştir. Değerli hocalarımıza ve katılımcılarımıza teşekkür ederiz. Etkinlik broşürü için tıklayınız.

_20/10/2018: Mimari Akustik Rapor Hazırlama İlkeleri Semineri İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü’nde gerçekleşti. Değerli Nurgün Bayazıt, Ayça Şentop ve Bilge Şan Özbilen hocalarımıza ve katılımcılarımıza teşekkür ederiz. Etkinlik fotoğrafları için tıklayınız.

_01/05/2018: Derneğimizin yenilenen Üye Sayfası‘nda geçmiş Ulusal Akustik Kongresi ve Sergisi yayınlarına ve I-INCE kütüphanesine erişim sağlanmıştır.

2018 Gürültü Farkındalık Günü

2017 Gürültü Farkındalık Paneli