TÜRK AKUSTİK DERNEĞİ

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

TR

EN

Kongre fotoğrafları için tıklayınız.

Günümüz dünyasında sesin öneminin 2020 yılında gezegenimizin her yerine ulaşması adına Avrupa Akustik Birliği (EAA), Uluslararası Gürültü Kontrol Mühendisliği Enstitüsü (I-INCE), Uluslararası Akustik Komisyonu (ICA), Uluslararası Akustik ve Titreşim Enstitüsü (IIAV) ve Amerikan Akustik Derneği (ASA) tarafından küresel bir girişim oluşturulmuş ve bu amaçla 2020 yılı Uluslararası Ses Yılı (International Year of Sound, IYS) olarak ilan edilmiştir. Uluslararası Ses Yılında, ses ile ilgili tüm alt disiplinleri içerecek şekilde yıl boyunca gerçekleşecek bölgesel, ulusal ve uluslararası etkinliklerle bilimsel çalışmaların ve yeni teknolojilerin öneminin vurgulanması, sesin yaşadığımız doğal ve yapma çevredeki etkisinin toplumun her kesimi tarafından anlaşılması hedeflenmektedir.

Türk Akustik Derneği’nin düzenlediği 13. Ulusal Akustik Kongresi ve Sergisi’nin 2020 Uluslararası Ses yılı (International Year of Sound, IYS) çalışmalarına bir başlangıç olarak, ses ile ilgili farklı disiplinleri bir araya getirmesi, disiplinlerarası işbirliğini ve eğitimi teşvik etmesi amaçlanmaktadır. Ülkemizde ve dünyada Akustik Konusunda yapılan çalışmaları, geçmişten geleceğe değerlendirmek, toplumun geniş bir kesimini bilinçlendirmek amacıyla “Geçmişten Geleceğe, 7’den 70’e Akustik” olarak belirlenen tema çerçevesinde çeşitli ortak çalışmaların, atölyelerin ve eğitimlerin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Kongrede farklı yaş gruplarından ve eğitim seviyesinden öğrencilerin, akademisyenler, kamu ve sivil toplum çalışanları, uygulayıcı ve üreticilerle bir araya gelerek bilgi alışverişine imkan bulması Uluslararası Ses Yılı çalışmalarında önemli bir adım olacaktır. Bu amaçla yanlış veya eksik bilinen temel konuları da içeren bir eğitim programı kongre programı ile bütünleştirilecektir. ‘Gürültü Farkındalığı’ teması altında gürültü, gürültünün etkileri ve çözümü konularını bir araya getiren 12. Ulusal Akustik Kongresi ve Sergisi’ndeki çalışmaların devamı olarak, 13. Ulusal Akustik Kongresi ülkemizde ses yalıtımı ve gürültü kontrolü konularındaki güncel gereksinmeleri, bu gereksinimleri karşılamaya yönelik olarak geliştirilen malzeme, teknoloji ve yazılım alanlarındaki çalışmaları ortaya koymayı hedeflemektedir.

DESTEKLEYEN KURULUŞLAR

SERGİ KATILIMCILARI